Odstoupení od smlouvy o půjčce – Kdy, proč a jak můžu od smlouvy odstoupit?

spot_img


V životě každého může přijít doba, kdy je potřeba menší či větší obnos peněz, který nemáme. Ať už se jedná o použití peněz v domácnosti, na dovolenou nebo čistě jen pro osobní potřebu, k jejich získání můžete využít půjčky, tzv. spotřebitelské úvěry. Co když si to ale rozmyslíme a až po podepsání smlouvy zjistíme, že půjčku vlastně nepotřebujeme?

Kde můžeme získat půjčku?

O úvěr můžete požádat v bance nebo u nebankovní společnosti, u které si ale nejdříve doporučujeme zkontrolovat, že drží platnou licenci vydanou Českou národní bankou. Takových společností je v dnešní době skutečně velká řada a půjčku si snadno zřídíte jak na pobočce, tak online i přes telefon.

Půjčka od nebankovního poskytovatele přináší spoustu výhod i nevýhod. Mezi výhody bychom mohli zařadit rychlost. Peníze, o které v rámci půjčky požádáte, můžete mít na účtu nebo v hotovosti během chvíle. Další výhodou je menší byrokracie a větší benevolence.

Nevýhoda takových půjček spočívá ve vyšší úrokové sazbě, vysokých pokutách za nesplácení a možnosti snáze skončit v dluhové pasti.

Na co si dát před podpisem smlouvy pozor

V případě, že potřebujete nutně a rychle peníze, nebankovní půjčka se může jevit jako ideální řešení. Je důležité při vybírání poskytovatele nebýt ukvapení a dát si pozor na pár základních věcí.

Především si dobře přečtěte smlouvu a ujistěte se, že podmínkám rozumíte a souhlasíte s nimi. Kromě základních údajů, jako je RPSN (roční procentuální sazba nákladů) a sankční systém, je často do smlouvy začleněna i rozhodčí doložka. Ta znamená, že případné spory mezi spotřebitelem a danou společností neřeší soud, ale advokát určený právě touto společností.

Je možné jen tak odstoupit od smlouvy?

Je možné, že uzavření půjčky byl pouze impulzivní akt a po nějaké době přemýšlení dojdete k závěru, že ji vlastně tak nutně nepotřebujete. Nebo si přečtete lépe smluvní podmínky a zjistíte, že společnost, kterou jste si vybrali, pro vás není tak vhodná. Naštěstí se s tím dá ještě něco dělat, i když jste smlouvu již podepsali.

Pokud se jedná o smlouvu o spotřebitelské půjčce, je možné od ní odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření. Toto blíže specifikuje zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, který najdete v Občanském zákoníku.

Odstoupení od smlouvy bez udání důvodu se vztahuje na všechny formy uzavření spotřebitelské půjčky, takže je jedno, jestli jste firmu oslovili na internetu, dohodli se přes telefon nebo smlouvu podepsali na osobním setkání. Nezáleží ani na tom, zda jste si peníze nechali poslat na účet, nebo je vybrali v hotovosti.

Jestliže se s písemným oznámením o rozhodnutí odstoupit od smlouvy vejdete do zákonné lhůty 14 dnů od uzavření, poskytovateli půjčky tuto informaci pouze oznámíte písemnou formou, ale určitě o ni nežádáte. Poskytovatel nemůže nesouhlasit, stejně jako nemůže vyžadovat žádné sankce.

Dalším krokem je, že musíte vrátit jistinu v celé výši plus úroky za dobu, kdy jste měli peníze v držení. Dále je možné, aby poskytovatel požadoval i uhrazení poplatků, které byly s uzavřením půjčky spojeny. Všechny peníze je poté nutné vrátit bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne odeslání odstoupení. Čím dříve peníze pošlete, tím menší úroky budete platit. Pokud si nejste jistí, jakou částku je třeba poslat, můžete počkat, až vám poskytovatel zašle přehled. Jen si dávejte pozor, protože poslední den lhůty musí mít poskytovatel peníze na účtu nebo v hotovosti. Je tedy určitě lepší situaci nepodcenit a převod provést radši dříve než později.

Odstoupení od smlouvy je nutné dodat písemnou formou poskytovateli půjčky, a to do 14 dnů od jejího uzavření. Je možné, dopis poslat až v poslední den lhůty, důležité je datum na razítku. Pokud tedy poskytovateli půjčky dojde dopis po termínu, ale vy jste ho zaslali včas, podmínky jste splnili. Zákon povoluje i odstoupení od smlouvy podané na trvalém nosiči dat. Pokud budete projednávat odstoupení od smlouvy přímo na pobočce, určitě si nezapomeňte vzít písemné potvrzení.

Nebankovní půjčka se dá zřídit i přes zprostředkovatele, například online. V tomto případě se rozhodnutí odstoupit od smlouvy musí oznámit písemnou formou poskytovateli půjčky a ten upozorní zprostředkovatele. Klient nemá oznamovací povinnost vůči zprostředkovateli.

Můžu odstoupit od nákupu na splátky?

Pokud se jedná o nákup na splátky, je možné odstoupit od smlouvy se stejnými pravidly.

Pokud o věc, kterou jste si zakoupili, nemáte zájem, můžete ji do 14 dnů vrátit obchodníkovi a spotřebitelský úvěr automaticky zanikne. Celou záležitost musíte komunikovat písemnou formou s prodejcem. Poskytovateli úvěru oznámíte situaci a peníze mu pošlete až poté, co je dostanete zpět od prodejce.

Pokud si koupenou věc po nákupu necháte, je možné do 30 dnů doplatit celou dlužnou částku a tím vyřešit úvěr na splátky.

Co vše do písemného odstoupení uvést?

Písemná forma, ve které sdělujete svoje rozhodnutí odstoupit od smlouvy, skutečně není nic náročného a zvládnete ji napsat sami. Co musí takový dopis obsahovat?

  • Větu, kterou dáváte jasně najevo svůj záměr o odstoupení od smlouvy o půjčce
  • Číslo vaší smlouvy (půjčky)
  • Je možné požádat o vyčíslení úroků a poplatků
  • Podpis, datum

Pokud si nevěříte nebo se necítíte na to, abyste si odstoupení napsali sami, na internetu najdete množství vzorů, které vám pomohou.

Možnost odstoupení od smlouvy po zákonné lhůtě

Jestliže jste nestihli odstoupit v lhůtě 14 dnů, ale spotřebitelský úvěr vám nevyhovuje, stále je ještě možnost se vyvázat. Nebankovní společnosti musí ze zákona uveřejňovat určité informace, a pokud by některou nich nezveřejnili, je možné na tomto základě odstoupit od smlouvy kdykoliv. Poskytovatelé si ale většinou na tyto náležitosti dávají pozor.

Samozřejmě jsou další možnosti, jak se vymanit z nevýhodného úvěru. Může jím být například konsolidace půjček. Vždycky si ale zjistěte všechny dostupné informace, aby to bylo skutečně výhodné a nedostalo vás to do dluhové pasti.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora