Jak ladit barvy v interiéru? Inspirujte se nejstarším pravidlem designérů

spot_img

Při plánování interiéru je ideální obrátit se na odborníky, kteří vám s každým detailem ochotně pomohou. Pokud si však chcete svůj domov zařídit sami, je to naprosto přirozené. Při ladění barev se doporučuje držet známého pravidla 60-30-10.

Vytvořit si harmonický, praktický a zároveň vizuální oku lahodící domov se může zdát vskutku náročné. Hlavně když se podíváme na barevnou stránku jednotlivých místností. Někdo upřednostňuje hru barev, jiní naturálnost. Jak však zkombinovat odstíny, aby to celkově působilo jednotně a sehratě? Možná nejste studovaný interiérový designér, ale pokud do zařizování svého příbytku dáte srdce a využijete těchto pár tipů, výsledný efekt bude víc než očekávaný.

Pravidlo 60-30-10
V kruhu interiérových designérů patří toto pravidlo mezi nejstarší způsoby ladění barev a zároveň je velice oblíbené. Čísla představují procenta, která poukazují na množství zastoupení dané barvy v pokoji. Samozřejmě, můžete mít také více barev v místnosti, ale hlavní a sekundární barva, by měly v interiéru převažovat.

60% hlavní barva
Hlavní barva představuje až 60% z celkového designu pokoje. Jelikož je nosná, měla by vyhovovat vašim preferencím ať už máte raději teplé nebo studené odstíny. Myslete v zásadě na to, že zaplní velkou část prostoru. Můžeme do ní zařadit barvy podlahy, stěn, jednoho či více kusů nábytku a dokonce i doplňky v podobě závěsů nebo koberce.

30% sekundární barva
Úkolem sekundární barvy není vyniknout, ale právě naopak podtrhnout hlavní barvu a dokonale se navzájem doplňovat. Dosáhnete toho různými doplňky, ať už textiliemi, jako jsou deky, ložní prádlo a přikrývky. Stejně tak můžete zvolit i malé kousky nábytku, jako např. noční případně odkládací stolek a zrcadlo.

Tip: Sekundární barvu můžete svobodně využít v různých odstínech vašemu vkusu blízkých, ať už by to byla sytá oranžová nebo pastelová fialová.

10% kontrastní barva
Sice má kontrastní barva nejmenší podíl v celkovém designu, jejím úkolem je zaujmout a dosáhnout „wow efektu“. Stačí pár výrazných doplňků či detailů ve vašem prostoru, které celý pokoj povýší na jinou úroveň. Ideálními kousky jsou k tomu polštáře, obaly na květináče, svíčky, vázy s květinami, sošky či zajímavé prostírání na stůl.

Cozy winter weekend, home scene, hygge concept. Warming hygge mood. Woman enjoy hot chocolate with marshmallows

Tip: Kontrastní barva nemusí být zářivá, klidně to může být i bílá či černá. Jde spíše o efekt překvapení, kterým pozitivně „rozbijete“ výsledný vizuál.

V konečném důsledku je na vás, jaké barevné kombinace a v jakém provedení zvolíte. Podstatné je, abyste se cítili klidně a vždy se s radostí domů vraceli.

Více rad, tipů a inspirací naleznete na blogu Möbelix.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora