Bojujeme proti horku: Jak se doma zchladit?

spot_img

Léto je jedním z nejoblíbenějších ročních období. Máme více volna, můžeme chodit na dovolené, výlety a užívat si příjemného počasí. Poslední roky jsou však teploty stále vyšší a z našich příbytků se stávají sauny. Jak se správně zchladit i bez drahé klimatizace?

Správně zvolené barvy
Správně zvolené barvy dokážou zázraky. To, jak se cítíme, ovlivňuje nejen teplota, ale také okolí, ve kterém se nacházíme. Červená, růžová či žlutá umí celou situaci jen zhoršit. Během tropických dnů se obklopujte chladnými odstíny, jako například modrá, šedá či bílá.

Nejlepší uděláte, když si nabarvíte stěny a koupíte modré záclony. Ne každý má však čas na malířský zásah. Skvělou možností jsou v takovém případě bytové doplňky.

Kromě barev se orientujte také na vzory inspirované chladným podmořským světem. Ryby, vlnky či potisk s oceánem vám rozhodně pomohou.

Chladivý materiál
Letní oblečení je lehké a vzdušné, přesto nám v něm bývá teplo. Co s tím dělat? Své smysly můžete oklamat dobrým chladivým materiálem, který vám pomůže v posteli nebo na křesle.

Přehoďte si přes židli, na které sedíte satén, viskózu nebo hedvábí. Pokožku příjemně zchladí a místnost doplní.

Zaměřte se na okna
Nejvíce tepla se do místnosti dostává skrz okna. Namísto toho, abyste spustili žaluzie a měli uvnitř úplnou tmu, kupte pěkné záclony, které jsou průsvitné, takže dovnitř propustí světlo, ale přitom zamezí vysokým teplotám.

Pokud potřebujete přítmí, vsaďte na rolety nebo hrubé a těžké závěsy. Využijete je iv případě odpolední siesty. Jednoduše je zatáhnete a vytvoříte tmu.

Těžší závěsy vytvoří přítmí a zabrání, aby se místnost vyhřála. Průsvitné záclony jsou vzdušné. Propustí trochu slunce a opticky místnost zvětší. Přečtěte si jaké závěsy se hodí do obývacího pokoje či ložnice.

Chladný nápoj
Neexistuje lepší zchlazení, než chutná domácí limonáda s ledem. Na výběr máte spoustu receptů. Můžete si udělat ovocnou nebo zeleninovou limonádu, případně do ní přidejte zajímavé suroviny. Pořiďte si sirupy nebo si je udělejte rovnou doma. Nejlepší limonády dosáhnete použitím okurky, pomeranče, citronu, melounu a malin.

Construction worker plastering and smoothing concrete wall in room. Renovating apartment.

Povyšte servírování domácí limonády o několik úrovní. Vyberte pěkné sklenice, použijte kovové brčka a zkuste celý drink pěkně ozdobit. Jako dekorace může sloužit například máta

Řekl někdo zmrzlina?
Co by to bylo za léto bez zmrzliny? Namísto nakupování nanuků v obchodě si vytvořte zdravou alternativu rovnou doma. Stačit vám bude jen ovoce, případně trochu smetany. Vše spolu zmixujte a dejte zamrazit.

Výhodou je, že dnes si můžete koupit pěkná tvořítka. Používají se jednoduše a vytvoří vám pěkné nanuky jako z profesionálního stroje.

Tip

Výroba zmrzliny se bude líbit zejména dětem. Nechte jim prostor, ať vytvoří svoji vlastní příchuť.

I příroda pomůže
Neplaťte zbytečné tisíce za klimatizaci. Přineste do místnosti rostliny a květiny. Některé druhy dokáží pohlcovat teplo. Efektivně snižují vysokou teplotu v místnosti. K těm, které to dokážou nejlépe, se řadí aloe vera, fíkus nebo tchýní jazyk.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora