Znáte urban gardening? Pěstovat může každý!

spot_img

Pěstování vlastních plodin a rostlin je velkým trendem posledních let. Současná situace ho ještě více prohloubila, protože díky němu máte zdravé bylinky i zeleninu hned po ruce. Navíc práce z domova šetří čas, takže ho zůstává více na zahradničení. A tomu se můžete kupodivu věnovat úplně všude.

Způsobů, jak pečovat o užitkové plodiny, i když bydlíte v bytě, je dnes již celá řada. Bylinky jsou poměrně nenáročné a zvládnete je vypěstovat klidně doma v kuchyni, a to v podobě vertikální zahrádky hned nad kuchyňskou linkou. Drobnější zeleninu, jako jsou různé druhy salátů včetně rukoly, ředkvičky nebo cherry rajčat, můžete pro změnu zasadit do květináčů na parapetu. Pozor však na orientaci vůči světovým stranám. Na okně jsou nádoby vystaveny větru a dešti. Tedy musí být dobře upevněná a navíc byste z nich po každé větší bouři měli odstranit přebytečnou vodu. Stejně tak přemíra slunce na jižní straně může velkou část vaší úrody spálit. Podobné je to s balkonem, kde ovšem můžete rostliny částečně chránit zastíněním.

Pěstování není žádná věda
Na balkoně či terase už toho zvládnete vypěstovat mnohem víc. Záleží samozřejmě na velikosti a tvaru. Úspora místa se ale hodí téměř vždy, proto volte vertikální způsoby pěstování. Pro rostliny menšího vzrůstu se hodí otevřené kovové regály s policemi, pro převislé druhy zase dřevěné konstrukce s integrovanými truhlíky zhotovené například z palet. Eventuálně pro takovou konstrukci použijte závěsné květináče s háčky. Vděčné jsou také různé bedničky, do kterých stačí pomocí sponkovačky upevnit nepropustnou folii.

Šikovná řešení
Z bedýnek lze vyrobit i regál na míru, pro větší bezpečnost však nezapomeňte každou z nich připevnit ke stěně. Potom už jen stačí vložit květináče s jednotlivými druhy. Umíte je použít pro pěstování jak okrasných pokojových, tak užitkových rostlin na balkoně. Pěstitelskou nádobu může zastoupit i papírový pytel vyložený igelitem. Dají se v něm pěstovat dokonce cukety nebo brambory. Bedničky zavěšené od stropu jsou zase ideální pro převislé balkonové jahody. Z pohledu ergonomie jsou praktické velké truhlíky na nohou, ke kterým se nemusíte ohýbat a pohodlně se obhospodařují. Většinou disponují samo zavlažováním, takže jsou opravdu nenáročné.

Možností je více
Pokud byste si chtěli vypěstovat větší množství zeleniny či ovoce a nejste šťastnými majiteli zahrádky v kolonii nebo u chalupy, zkuste se zeptat ve svém okolí. Možná zjistíte, že nedaleko vašeho domu existuje komunitní zahrada. A když ne, můžete zkusit dát dohromady partu podobných nadšenců a založit spolek, který vdechne takovému projektu život. Řada měst a obcí dnes tuto bohumilou činnost podporuje a pomohou se sháněním vhodného pozemku nebo finanční podporou.

Asian Woman hand spray on leave plants in the morning at home using a spray bottle watering houseplants Plant care concept

Nedílnou součástí péče o zahradu je i kompostování. V bytě můžete využít kompostéry, které pomocí žížal rychle promění organické zbytky v kvalitní hnojivo. Klasický kompost můžete založit ve zmíněné komunitní zahradě.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora