Prudký nárůst cen bytů na konci roku: menší byty vzrostly i o pětinu

spot_img

Za poslední rok vzrostly ceny bytů v mnoha částech Slovenska o více než 30%, největší skok však zaznamenaly v posledním kvartálu. Potvrzují to aktuální údaje z aplikace Tržní reporty realitního portálu Nemovitosti.cz.

Na konci roku 2021 se výrazně zrychlil růst cen bytů téměř ve všech segmentech a regionech, ale největší nárůst můžeme pozorovat u 2-pokojových bytech. Levnější byty z trhu mizí velmi rychle. V rekordně nízké nabídce tak zůstávají hlavně dražší, které ještě více zvyšují průměrné ceny. Ty navíc táhne vzhůru i rostoucí inflace, která nejen zvyšuje náklady na výstavbu nových bytů, ale také zvyšuje motivaci lidí kupovat investiční nemovitosti ve snaze ochránit své peníze. Silným pobídkou zůstávají i nadále dostupné hypotéky s nízkými úrokovými sazbami. Nejvyšší čtvrtletní nárůsty menších bytů jsme zaznamenali v Bratislavě I (20,77%), Prešově (21,21%) a v Trenčíně (20,18%). „Za vysokými kvartálními čísly stojí nové rezidenční projekty, často s rekordně vysokými cenami, jak je to zejména v bratislavském prvním a druhém obvodu,“ říká Michal Pružinský, analytik portálu Nemovitosti.cz, „V některých krajských městech se silným realitním trhem však můžeme vidět i trendové meziroční nárůsty.“ Jde hlavně o Košice s ročním nárůstem 33,66% – 38,39%, ale i Banskou Bystrici a Žilinu (obě 28,77%).

Průměrné prodejní ceny 2 + kk za 4Q 2021

U 3-pokojových bytů je vidět trochu nižší kvartální vzestup, i zde však padaly na konci roku 2021 rekordy. Rychlý růst cen v městských částech Košic není při sledování vývoje v uplynulém roce překvapením. \“Po letním útlumu však kvartálně akcelerovali Žilina i Bratislava III (23,08%) a meziročně Trenčín, kde se za rok zvýšila cena větších bytů téměř o polovinu (42,57%),\“ upozorňuje Michal Pružinský a dodává, že v Žilině a bratislavském Novém Městě je aktuálně nabídka exkluzivních prémiových bytů vysoká, po jejich vyprodání se však situace může stabilizovat.

Real estate agent is holding a house model

Třeba dodat, že ceny bytů na Slovensku dlouhodobě nestoupají úměrně mzdám a nejvypuklejší je to v hlavním městě. Zatímco před rokem podle údajů realitního portálu Nemovitosti.sk Bratislavčan na průměrný 2-pokojový byt vydělával 9,7 let, na konci roku 2021 by ho stál 10,7 průměrných hrubých ročních platů. Tento poměr vychází poněkud příznivěji v Prešovském kraji, kde je dlouhodobě nejnižší průměrná mzda na Slovensku. Jelikož však ceny nemovitostí v tomto kraji rostly pomaleji než mzdy, Prešovčan na průměrný 2-pokojový byt vydělával v roce 2021 8,1 let, přičemž rok předtím potřeboval až 8,3 ročních platů.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora